Онкоскринінг: Рак легенів.

Друк

        За міжнародною статистикою, 2,5 з 10 смертей від онкологічної патології — це смерть від раку легенів, а в 1 людини з 14 буде виявлений рак легенів на якомусь з етапів життя. Якщо раніше злоякісні пухлини даної локалізації зустрічалися в чоловіків старшого віку, які мали великий досвід паління, то на сьогодні дана патологія все частіше зустрічається серед молодих жінок, які ніколи не палили. Дана тенденція була прослідкована останніми роками та до сьогодні не знаходить свого пояснення. Найпопулярнішою версією є припущення щодо генетичних факторів виникнення раку легенів.

                Не дивлячись на зменшення випадків раку легенів серед курців та зростання серед людей, що не палять, все ж, курці є основною групою ризику та повинні піддаватись ретельному скринінгу.

                Існує 4 групи ризику виникнення раку легенів:

  1. Група високого ризику виникнення раку легенів — це чоловіки 55-77 років, які мають досвід паління 30 пачко-років та кинули палити менше ніж 14 років тому/палять до сьогодні.
  2. Група високого ризику — це, також, пацієнти 55-77 років, з досвідом куріння 20 пачко-років, які не палять більше 14 років, але являються пасивними курцями, або мають хронічні захворювання легенів.
  3. Група середнього ризику — пацієнти 50-77 років, які мають досвід паління 20 пачко-років або є пасивними курцями, які кинули палити більше 14 років тому та НЕ мають інших обтяжуючих факторів ( ХОЗЛ, пневмофіброз та інші хронічні захворювання легенів).
  4. Група низького ризику — пацієнти молодше 49 років, які не палять, мають досвід паління менше ніж 19 пачко-років, не мають хронічних захворювань легенів та не є пасивними курцями.

                У рекомендаціях NCCNза 2020 рік рекомендується проходити щорічний скринінг на рак легенів за допомогою низькодозового КТ обстеження лише пацієнтам, що відносяться до груп високого ризику.

                Низькодозове КТ включене до державних скринінгових програм багатьох розвинених країн світу. Доведено, що вірогідна шкода від щорічного обстеження є меншою, ніж рівень ефективності у зниженні смертності від раку легенів. Проведення щорічного КТ-скринінгу вирішується на державному рівні та залежить від соціально-економічного благополуччя держави.